Praha usiluje o spojení s městy a o vytvoření celoevropské regulace Airbnb
Po vlně kritiky na Airbnb, kdy toto cenově vytlačuje pražské rezidenty z centra, primátor Prahy Zdeněk Hřib prosazuje některé návhry omezující nájmy na jednopokojové ubytování, kde majitel také bydlí. Magistrát hlavního města Prahy již schválil návrh připojit se k dalším evropským městům a řešit služby krátkodobého ubytování pro turisty. Ve společném dopise 10 hlavních evropských měst vyzývá EU ke zlepšení legislativního rámce pro dočasné ubytování.
“Hlavními problémy, se kterými se naše města potýkají, jsou rostoucí urbanizace spolu s nárůstem cestovního ruchu a přetrvávajícím nedostatkem bydlení. S tímto souvisí skutečnost, kde pro vlastníky nemovitostí je dnes velmi zajímavé vyčlenit své nemovitosti ze segmentu dlouhodobého ubytování a využít je ke krátkodobému pronájmu. Tyto krátkodobé nájemné jsou určeny především pro turisty na úkor místních obyvatel i zahraničních rodin, které chtějí v našich městech žít a pracovat“ říká primátor. Podobná prohlášení již byla v posledních letech podepsána radnicemi Amsterdamu, Barcelony, Berlína, Bordeaux, Bruselu, Krakova, Mnichova, Paříže, Valencie a Vídně.
„Naše města přitahují studenty, učitele, zdravotnické pracovníky, obchodníky a všechny ostatní občany, kteří v nich chtějí najít svůj domov. Je naší odpovědností je v co největší míře ubytovat, avšak většina našich měst a to zejména Praha a její okolí čelí chronickému nedostatku míst k bydlení, “pokračuje prohlášení.
Kdy toto v Praze začalo?
Zatímco Praha čelí obrovským problémům s dostupným bydlením, na webových stránkách městské rady se uvádí, že v minulých letech bylo tradiční ubytování výrazně nahrazeno způsobem ubytování prostřednictvím online platforem nabízejících krátkodobé ubytování, nemluvě o tom, že za posledních 15 let se pražská populace zvýšila o více než 12%., téměř 150.000 lidí.
Data z pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR Praha) ukazují, že například v roce 2017 bylo prostřednictvím Airbnb v Praze ubytováno přibližně 3 miliony turistů. Podle IPR se v Praze krátkodobě využívá téměř 11.500 bytů, v historickém centru Prahy se používá 20% bytů. Na Starém Městě je to až jedna čtvrtina. Porovnáním dostupných údajů nabízí Airbnb více ubytování v Praze než v Budapešti, Varšavě, Záhřebu nebo Vídni, města v regionu, která jsou rozlohou i počtem obyvatel větší, než hlavní město České republiky. Toto se ukazuje od doby, kdy bylo Airbnb poprvé představeno v České republice v roce 2009.
Jak regulovat celé odvětví, aby udržovalo sdílenou ekonomiku?
Praha má také nadprůměrný poměr nemovitostí samotných neobývaných hostitelem, což znamená, že v nich hostitel nežije, a nadprůměrný počet hostitelů nabízejících dvě nebo více nemovitostí. V případě Prahy dochází k významné odchylce od zásady společného krátkodobého ubytování, což je patrné například v Německu.
Města, která podepsala dopis, ke kterému se Praha chce také připojit, vidí hlavní problém v zastaralých evropských právních předpisech o elektronickém obchodování vytvořené před rychlým rozvojem online platforem nabízejících sdílené ubytování přes internet. Podle měst došlo v posledních 10 letech k nárůstu přenocování v evropských městech o více než 50 procent a města vnímala jeho nevýhody pouze v případě neúčinného vybírání daní a poplatků nebo bezpečnostních rizik spojených s pohybem velkého počtu cizinců.
Pomůže EU regulovat krátkodobé nájmy?
Praha, stejně jako města, která se k prohlášení připojila, vidí největší problémy v tom, že platformy nejsou povinny sdílet data o pronájmu s daňovými správci a správci poplatků a také v obtížném vymáhání právních předpisů o odpovědnosti za platformu v zemích, kde nemají hlavní sídlo. Úpravy na úrovni EU v oblasti krátkodobého pronájmu prostřednictvím online platforem by vytvořily jednotný rámec, z něhož by bylo možné odvodit vnitrostátní a / nebo regionální předpisy upravující tuto činnost.
Praha se v minulosti pokoušela regulovat Airbnb
zásahem proti hostitelům, kteří neplatili požadované poplatky a daně. Město také odstraňovalo
schránky na klíče přidělané k veřejnému vlastnictví.